Археологія Закарпаття
Зачекайте, триває загрузка...

Розкопки Малокопанського Дакійського городища

У минулому польовому сезоні (2014 рік ред.) археологічна експедиція Ужгородського національного університету продовжила вивчення ключової пам’ятки І ст. до н.е. – І ст. н.е. біля с. Мала Копаня Виноградівського р-ну Закарпатської області.

мала копаня

Городище займає окраїну Рокосово-Хустського вулканічного хребта на правому березі р. Тиси (висотою 85 м від урізу води). На території пам’ятки роз- крито 3,1 га, а її загальна площа – 5 га.

Для дослідження південно-західної частини городища до Р –ХХХ був прирізаний Р –ХХХХ, площею 165 м². Потуж- ність культурного шару від 0,2 до 1 м. Верхній шар – глина сіруватого кольору з незначним вмістом дакійського посуду і дрібних уламків від середньо- вічних горщиків ХІ –ХІІ ст. Нижче, з глибини 0,4 м колір ґрунту міняється до темносірого, збільшується кількість кераміки дакійського типу.

Після виходу на материк виявлені шість стовпових ямок і кілька аморфних заглиблень. Конкретні об’єкти відсутні. Крім дрібних фрагментів від кружального та ліпного посуду відзначаємо знахідки кубка, фрагмента ножа та монети. Наступний розкоп (Р – ХХХХІ) закладений біля північного валу городища.

Площа розкритої ділянки 152 м², потужність культурного шару до 1,6 м. До глибини 0,4 м зустрічаються уламки кружальних горщиків ХІ –ХІІ ст. У квадратах А -Б –7 -8 на глибині 0,3 м виявлена кам’яна кладка з андезитових плит і каменя-кругляка. Її висота 0,3 – 0,4 м. У квадратах А-Б–12-16 на глибині 0,6 м зафіксований потужний шар пропаленої глини 6,8 ×2–3,6 м. Тут знайдено і доволі значну кількість індивідуальних речей, і розвал ліпного горщика.

1 пол. І тис. н.е. - 10 - Мала Копаня, план городища - 1

1 пол. І тис. н.е. – 10 – Мала Копаня, план городища – 1

У квадраті А–17 відкриті залишки вогнища діаметром 2 м. Випуклий підобмазаний глиною на товщину 0,1 м. Під ним залягає темносіра глина товщиною до 0,3 м, а нижче неї знову обмазка товщиною до 0,1 м. Аналогічні вогнища добре відомі і в інших частинах городища. У ході розкриття ділянки було виявлено значну кількість матеріалу. У першу чергу це ліпний і кружальний посуд дакійського взірця. До його асортименту входили горщики, корчаги, конічні кружки з ручками, кубки, сіроглиняний та розписний посуд (миски, вази, горщики), а також фрагменти піфосів.

Доволі багата колекція індивідуального матеріалу, виготовленого з каменю, металу та глини. Найбільшу групу представляють жорна (6 екз.), цілі та в уламках. В основному це лежаки. Інші знаряддя праці представлені прасочкою та пряслицем. З бронзи виготовлені кільце, фрагменти фібул і браслетів, підвіска. Особливо від- значаємо добре збережену завдяки окалині шпору. Вона має невеликі плечики, з кнопкоподібними потовщеннями на кінцях і масивним шипом (Рис. 1,6). Аналогічні шпори характеризують ранньоримський час, але на території городища це поки єдина знахідка.

В’ячеслав КОТИГОРШКО

Археологічні відкриття в Україні, 2014

3432e2e

«Портал Археології Закарпаття» 2942 11.10.2017 - 14:56

Гарантійне обслуговування, адміністрування, технічна підтримка

+38 050 7000 736

+38 098 311 9070


Весільна агенція “Mary event decor” це команда молодих людей, які мають вже багаторічний досвід в оформленні івентів.


Напишіть відгук

Пошук по сайту

Культури

Реклама:

Ужклін

Універсальний клінінг в Ужгороді

https://uzhclean.com/

---------------

Зйомка відео в Ужгороді

☏ (050) 562-25-72

Зйомка весіль, корпоративів, свят, відеорепортаж

---------------

Найкращий косметолог в Ужгороді - вул. Корзо, 3

---------------

Ми Facebook


Замки Закарпаття

---------------