Археологія Закарпаття
Зачекайте, триває загрузка...

Чи бути Невицькому замку заповідником?

Пам’ятка архітектури національного значення Невицький замок може стати історико-культурним заповідником. Це допоможе врегулювати юридичні невідповідності та врятувати замок від подальшого руйнування.

nevickij-zamok-7

Про це йшлося сьогодні, 1 липня, під час круглого столу щодо ситуації, яка склалася із Невицьким замком у Закарпатській ОДА. З ініціативою проведення широкого обговорення на згадану тему виступила низка громадських організацій.

Читайте також: Величний Невицький замок (3D-РЕКОНСТРУКЦІЯ)

Говорили також і про юридичний статус замку, котрий наразі його вважають недобудовою, що знаходиться у комунальній власності Кам’яницької сільради.

За  озвученою інформацією, створення історико-культурного заповідника на території замку дозволить надалі займатися його відновленням і приведенням до порядку. Крім того, були озвучені наміри, за зразком Тернопільщини, яка почала зі Збаразького замку, де створила заповідник, об’єднати усі замки Закарпатті одним великим  заповідником – «Замки Закарпаття».

Nevycky_zamok_8

Заступник голови ОДА Олександр Петік, підтримав таку ідею і запевнив присутніх, що обласна влада підготує всі необхідні звернення для прийняття такого рішення повідомляє zaholovok.

Історик та археолог Олександр Дзембас відзначив, що він абсолютно згоден з тим, що кожен замок має мати свого власника, але не згоден з тим, що на замку ніхто нічого не робив. Адже впродовж більше ніж 20 років там працювала волонтерська археологічна експедиція. “Експедиція зібрала данні, які допоможуть сформувати концепцію майбутнього замку, а саме, можливо, створення заповідника. Крім археологічних досліджень, був проведений збір каміння, консервація відкритих об’єктів, куди закладалося каміння, яке згодом піде на реставрацію замку. Проводилась санітарна очистка об’єкту і постійно на всіх рівнях піднімалось питання, негайного вирішення ситуації із Невицьким замком, який вже 20 років знаходиться в аварійному стані. Також я не згоден, що замок це руїни – це цілісний архітектурний комплекс, який знаходиться в аварійному стані. Ми маємо справу з унікальною пам’яткою, яка заслуговує на увагу ЮНЕСКО.

Перше, що нам вдалося з’ясувати без фінансування, завдяки волонтерам – замок виник у 13 столітті, нами було виділено будівельні горизонти і з’ясовано всі етапи перебудови, знайдено місце входу в замковий палац. Також з’ясовано наявність палісаду навколо замку та наявність додаткових укріплень на схилах замкової гори. А головне – унікальну річ для всієї Європи – наявність водогону, вода з якого заповнювала замковий рів. Наразі такі водогони є в Німеччині і у нас. В перспективі всі ці речі можна реконструювати”, – зауважив історик.

Також Олександр Дзембас пояснив, чому експедиція припинала свої діяльність. Зокрема через те, що остання установа, яка мала дозвіл на роботу – рятівна археологічна служба, представник якої працював в експедиції, була законсервована.

“Завдяки чому все це було – позашкільна освіта. Все це робили діти! Діти зробили обсяг робіт на 4 мільйони гривень. Завдяки мережі позашкільної освіти тут працювали діти з усієї України. Далі долучився міжнародний волонтерський рух: працювали 200 людей з 35 країн світу. Не можливо організовувати експедицію вже й фізично: такі речі на громадських засадах не робляться, або робляться дуже важко”.

Вихід із ситуації історик бачить у створенні структури, яка б фахово займалася об’єктом. Мова йде, зокрема, про створення заповідника. Такий підхід виправдав себе, наприклад, у випадку збереження Хотинської фортеці повідомляє Про Захід.

Відтак учасники круглого столу підписали меморандум, яким, зокрема, визначили першочергові кроки:

1. Невицькому замку, як цілісному історичному комплексу з охоронними зонами, надати чіткий юридичний статус, його дані перенести в новий реєстр пам’яток.

2. Автентичність пам’ятки має бути збережена незалежно від форми власності, шляхом підписання охоронного договору між утримувачем пам’ятки історії «Невицький замок» та уповноваженим державним органом влади.

3. Ініціювати створення історико-культурного заповідника (уповноважений орган – міністерство культури України)

4. Звернутись, спільно з облдержадміністрацією, до органів обласної та районної рад та державних органів влади з проханням забезпечити виконання пунктів даного меморандуму.

«Портал Археології Закарпаття» 1468 01.07.2016 - 16:45

Гарантійне обслуговування, адміністрування, технічна підтримка

+38 050 7000 736

+38 098 311 9070


Весільна агенція “Mary event decor” це команда молодих людей, які мають вже багаторічний досвід в оформленні івентів.


Напишіть відгук

Пошук по сайту

Культури

Реклама:

Ужклін

Універсальний клінінг в Ужгороді

https://uzhclean.com/

---------------

Зйомка відео в Ужгороді

☏ (050) 562-25-72

Зйомка весіль, корпоративів, свят, відеорепортаж

---------------

Найкращий косметолог в Ужгороді - вул. Корзо, 3

---------------

Ми Facebook


Замки Закарпаття

---------------